DYNOWSKI KOŚCIÓŁ W STAREJ FOTOGRAFII   


      Kościół pod wezwaniem św.Wawrzyńca w Dynowie zaliczony został do najcenniejszych budowli sakralnych powstałych na Podkarpaciu. Jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem murowanym w mieście. Należy również do najstarszych murowanych świątyń Polski południowo-wschodniej.

      Wybudowany został w latach 1604-1617 na miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła w stylu gotyckim z murowanym prezbiterium przez Katarzynę z Maciejewskich Wapowską i jej syna Stanisława, kasztelana przemyskiego.
Konsekrowany 29 lipca 1617 roku przez Andrzeja Próchnickiego, arcybiskupa lwowskiego.

W marcu 1657 r kościół został zniszczony przez wojska Jerzego Rakoczego, księcia siedmiogrodzkiego. Odbudowano go w 1663 r dzięki inicjatywie biskupa przemyskiego Stanisława Sarnowskiego.

      W latach 1891-1894 kościół został gruntownie odrestaurowany pod kierunkiem architekta Tomasza Prylińskiego.

Kościół jest jednonawową świątynią z dwoma bocznymi kaplicami.
Fot.E.Bielec
Ołtarz główny
Fot.E.Bielec
Kaplica boczna z obrazem Matki Bożej Dynowskiej

      Piękne, późnorenesansowe sklepienie kościoła jest bogato zdobione sztukateriami. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII i XVIII wieku.
Na uwagę zasługują: ołtarz główny, zabytkowy obraz Matki Bożej Dynowskiej z XVII wieku, zabytkowa drewniana chrzcielnica także z XVII wieku, barokowa ambona z pierwszej połowy XVIII wieku, rokokowy prospekt organowy oraz odrestaurowany zabytkowy obraz św. Stanisława.

Fot.E.Bielec
Kaplica boczna
Fot.E.Bielec
Chrzcielnica z XVIIw.
Fot.E.Bielec
Ambona
Obraz św.Stanisława - fot.E.Bielec
Obraz św.Stanisława
Organy - fot.P.Pyrcz
Rokokowy prospekt organowy.
      W prezbiterium, tuż nad wejściem do zakrystii umieszczona jest murowana tablica, upamiętniająca śluby właścicielki miasta Katarzyny Wapowskiej, uczynione po tragicznej śmierci męża w 1574 roku.

  

      Druga pamiątkowa tablica ulokowana jest na ścianie przedsionka wiodącego do kościoła i zawiera nazwiska mieszkańców Dynowa - ofiar II wojny światowej.

      Przed bocznym wejściem do kościoła stoi pomnik Jana Pawła II, ufundowany w 2000 roku przez małżeństwo Jadwigę i Tomasza Gołąbów z USA w 80 rocznicę urodzin wielkiego Polaka.
Pomnik Papieża Jana Pawła II - fot.E.Bielec
Pomnik Papieża Jana Pawła II
Grota przy kościele - fot.E.Bielec
Grota przy kościele
       Kościół otoczony jest murem i kaplicami z końca XIX wieku. Od południa, w lini ogrodzenia usytuowana jest przepiękna, zabytkowa, późnorenesansowa brama wzorowana na łuku triumfalnym o trzech przejściach zamkniętych w półkola. Na bramie po bokach znajdują się statuły aniołów, pochodzące z okresu przebudowy bramy w 1894 roku, a w płyciznach ściany dekoracje stiukowe z motywami roślinnymi i główkami puttów.

Fot.E.Bielec Zabytkowa brama kościelna - fot.E.Bielec
Zabytkowa brama kościelna
Fot.E.Bielec

       W południowo - zachodnim narożniku wznosi się XVIII-wieczna, późnobarokowa, rozbudowana w 1919 roku dzwonnica z kaplicą św. Teresy w przyziemiu. Dzwonnicę wieńczy dwukondygnacyjny hełm kryty blachą.
Zabytkowa dzwonnica kościelna - fot.E.Bielec
Zabytkowa dzwonnica
Fot.E.Bielec
Kaplica